Formy zaangażowania Pisarki i pisarze w kulturze XX i XXI wieku
Formy zaangażowania Pisarki i pisarze w kulturze XX i XXI wieku
Wydawca:Wydawnictwo Naukowe UAM
Redakcja:Brzóstowicz-Klajn Monika,Pertek Grzegorz, Przymuszała Beata
Konferencja, która odbyła się w Poznaniu w marcu 2015 roku, pokazała różne odsłony zaangażowania, potwierdzając potrzebę dyskutowania o jego kształtach i postaciach. Zebrane w niniejszym tomie teksty, będące jej pokłosiem zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza część ?Labirynty zaangażowania? zawiera wypowiedzi, w których pojawia się re?eksja nad klasycznym jego ujęciem jako postawy pisarza pragnącego zwrócić uwagę i przeciwdziałać usterkom rzeczywistości, w jakiej funkcjonuje. Druga część ?Paradoksy zaangażowania? zbiera głosy badaczy podkreślających niejednoznaczność terminu, odsłaniających różne pisarskie strategie kluczenia między potrzebą działania a świadomością jego utopijności. W trzeciej części ?Nowe ścieżki? zaprezentowane są analizy prób przeciwdziałania różnego typu pułapkom, w jakie może wpaść każdy, kto chce mierzyć się z rzeczywistością. Tak różnorodne perspektywy badawcze prowokują do dalszego namysłu nad formami angażowania się w życie: zaangażowani nie szukają tylko ideologicznych uwikłań, co nie znaczy, iż większość naszych spraw nie ma politycznego podłoża. Większość to jednak nie całość, a przyglądanie się relacji między tymi aspektami jest i pozostanie zagadnieniem zawsze aktualnym.
Data dodania produktu: 02 maj 2018.
w kategorii Kultura. Cywilizacja. Etnografia
Pozostałe produkty z kategorii Kultura. Cywilizacja. Etnografia

Ogród Sztuk Maska
Ogród Sztuk Maska 41,90 zł